Vaneska DujsíkováNaspäť

Onkologické ochorenie
icon_bcarrow

Vaneska sa narodila v roku 2016. Trpí onkologickým ochorením zvaným neuroblastom, ktoré patrí medzi nádorové ochorenia. Vaneskina cesta liečbou začala v auguste 2017, keď jej začal na ľavom oku opuch. Mama neváhala a hneď sme prišli k lekárke na očnom. Tam nám pani doktorka s presnosťou nevedela povedať, čo to je - alebo vlastne, čo to spôsobilo. Tak nás poslala do Bratislavy do detskej nemocnice, kde nás prijali na očné oddelenie.

Lekári tu začali riešiť rôzne vyšetrenia. Z nich Vaneske zistili, že jej ľavé oko vytláča mestastáza neuroblastomu. Začali nám rôzne vyšetrenia, ktoré potvrdili, že dvojročná Vaneska má nádor. Na ďalší deň prišla za mamou lekárka s tým, že nás presťahujú na onkologické oddelenie. Tam nás prijali veľmi milé sestričky s lekármi.

Lekárka nám rozprávala, ako to tam chodí a čo nás čaká. Na ďalší deň sme šli na odber vzorky z toho nádoru. Výsledky potvrdili, že je to neuroblastom. Tak sme začali liečbu chemoterapiami - tam sa začala prvá chemo. Tá bola celkom fajn, no pri druhej už bolo Vanese zle. Nemala chuť do jedla a začali jej vypadávať vlásky.

Ďalšie chemoterapie už boli omnoho lepšie, telo si už zvyklo, aj keď tá posledná bola aj s horúčkami a zápalom portu. Ten Vaneske museli vybrať, lebo bol infekčný. Tak jej cesta pokračovala ďalej a nakoniec zvládla aj toto. Celá rodina sme boli na Vanesu veľmi hrdí. Mama je predsa najväčšou podporou a obetuje všetok svoj čas a svoju lásku, pre svoju Vanesku, ktorú veľmi ľúbi.

Cykly chemoterapií bývajú rôzne, niekedy sme v nemocnici krátko, inokedy aj mesiac. Niekedy to Vanesa zvládala dobre, inokedy mala zlé dni. Absolvovali sme pobyt v Prahe - dvakrát sme vyskúšali protónové ožarovanie, čo je šetrné ožarovanie nádoru. Prvý cyklus bol veľmi zlý - Vanese vôbec nechutilo jesť, celý týždeň prespala, no druhý raz to už bolo lepšie. Vaneske sa nielenže vrátila chuť do jedla, ale už zasa bola vo svojej koži. Bolo znej opäť hravé dievčatko, ktoré neustále vymýšľa. 

Po Prahe sme prešli na perorálnu tabletkovú liečbu, ktorá dopadla úspešne. Po nej sme sme boli na kontrolných vyšetreniach. Na nich lekári zistili, že všetko je už v poriadku a nádor je neaktívny. 

Od minulého roka chodíme pravidelne každý mesiac na kontroly do nemocnice. Tam mame vždy celkom dobre výsledky. V júni ideme na kontrolné MIBG (zobrazovacie vyšetrenie nádoru), ktoré dúfame, že dopadne dobre. A Vaneska? Tá je dnes šťastné, rozumné a milé dieťa, ktoré baví všetko možné. Je veľmi priateľská a na onkológii si našla mnoho kamarátov vo svojom veku. So svojou najlepšou kamarátkou Sofiou si volávajú skoro každý den a niekedy sa aj navštívime. Občas ich stretneme aj na kontrole v Bratislave. Hneď si porozprávajú, čo majú nové a čo robili v škôlke. V tej si našla druhú najlepšiu kamarátku Terezku, o ktorej neustále rozpráva - čo tam robia a ako sa hrajú.

Vanesku zaujímajú rôzne veci, no momentálne je jej záujmom pomáhať krstnej s bábätkom. Keďže Vaneska je jedináčik, tak ho berie ako súrodenca. Stará sa o neho, a hlavne ho veľmi rada kočíkuje. Svoj voľný čas trávime spolu - veľa kreslíme a farbíme. Vaneska má veľmi rada zvieratká. Veľmi ju napĺňa starostlivosť o akvárium s rybičkami, čo robí veľmi zodpovedne :) V škôlke ju neustále chvália, čomu sa doma veľmi tešíme a sme na ňu hrdí.

Chcem pomôcť   Viac o onkologickom ochorení